25 Temmuz 2024
Gelibolu, Çanakkale
Gezilecek Yerler

Bigalı Köyü Atatürk Evi

Eceabat’ın kuzeyinde Boğaz’a 4.5 km mesafede Taşlı Tepe’nin güney yamaçlarında yer alan köy,Çamyaylave“Boğalı”adları ile de anılır. 19 Nisan-25 Nisan sabahı arasında 19. Tümen’e karargâh olmuştur.

Bu esnada Mustafa Kemal Atatürk’ün misafir kaldığı sonradan“Atatürk Evi ve Müzesi”olarak anılan ev, yarımadanın önemli ziyaret noktalarından biri hâline gelmiştir. 26 Mart 1915’te; 5. Ordu’nungenel ihtiyat tümeniolarak görevlendirilen 19. Tümen, Eceabat ve çevresine yerleşir. 25 Nisan sabahına kadar bölgede kalır ve tatbikatlar yapar. 19 Nisan günü, tümeniyle köye gelen Mustafa Kemal cepheye hareket edene kadar köyde bu evde misafir edilir. Bugün“Bigalı Atatürk Evi ve Müzesi”olarak bilinen ev, yöresel mimarinin izlerini taşır. Alt katta girişiyle birlikte iki odası üst katta olmak üzere üç odası ve bir balkonu bulunan evin küçük bir de avlusu vardır. 1973’te müze olarak düzenlenen evde, Mustafa Kemal’in burada kalırken kullandığı çalışma masası da sergilenmektedir. Bigalı köyünün meydanı, meydana bakan evleri ve Atatürk Evi’ne giden yoldaki binalar 2006 yılında restore edilerek ziyarete açılmıştır.

 • 5 / 5
5
OVERALL

Based on 3 ratings

Reviewed by 3 users

  • 2 ay ago (Düzenlemek)

  Edirne Trakya Birlik İlkokulu 4-A Sınıfı olarak Aytekin beyin rehberliği eşliğinde çok güzel bir gezi turu geçirdik, kendisine çok teşekkür ederiz.

  • 2 ay ago (Düzenlemek)

  Gezi iyiydi tskler

  • 1 yıl ago (Düzenlemek)

  Çanakkale Şehitlik Turu

  Mükemmel bir anlatıcı,resmen yaşadım.Ayrıca kaliteli ve bilgili bir anlatıcı benim hayatıma birçok önemli bilgi kattı,kendisine çok teşekkür ederim.

Leave feedback about this

 • Puan